MODNA - інтернет магазин для жінок, новини моди, гороскопи, рецепти
укр рус
0 товарiв на 0.00 грн.
Курс WebMoney: 1.10
ВхідРеєстрація
розвагиМы в Twitter

Мы в Facebook


950 грн.
809грн
статті

статті

Новорічна ялинка. Історія

Новорічна ялинка
Будь-якій речі на цьому світі передує передісторія. Є така історія і в новорічної ялиночки... Усілякі ритуали, об'єднувані ідеєю «відродження часу», відомі з прадавніх часів. Проте, прикрашена блискучими іграшками, мішурою, плодами, солодощами, освітлена свічками або кольоровими електричними лампочками новорічна ялинка «народилася в лісі» людської культури порівняно нещодавно.

Витоки цієї красивої традиції починаються з берегів верхнього Рейну, перш за все з Ельзасу. Звичай же повсюдно встановлювати в будинках різдвяні ялинки існує порівняно недавно — близько 150 років. З'явився він лише у 19 столітті. Саме тоді вічнозелені, пишні красуні стали регулярно встановлювати в королівських і царських палацах Франції, Німеччини, Англії, Норвегії, Данії і Росії. Надбанням же простого люду ялинка стала лише в другій половині 19 століття.

У XVI столітті під Різдво гільдії і цехові організації з алеманськой області почали встановлювати «різдвяне дерево». Воно не було ще центром родинного свята, як стало пізніше, а було міською і суспільною подією. Як правило, дерево підвішувалося до стелі, а інколи навіть верхівкою вниз, і використовували для цієї мети спочатку не ялину, а бук. Після закінчення свята дітям дозволялося струшувати з дерева плоди і солодощі. У 1708 році в листі до дочки герцогиня Елізабет-Шарлота Орлеанська (уродженка Пфальца) пише, що в Німеччині на Різдво кладуть на столики для дітей подарунки і ставлять дерева зі свічками на гілках.

Ялинку в Німеччині та інших країнах спочатку встановлювали у містах. Центром поширення ялинки в Австрійській імперії став Відень, де ялинка в XVIII столітті була пов'язана з Ніколіним днем. У 1820 році ялинка з'явилася в Празі; з початку XIX століття ялинка відома і в скандинавських країнах. А от в Англії вперше ялинку нарядила німецька принцеса (у 1760 р.), яка стала дружиною Георга III, а в 1840 році у Віндзорі ялинку для дітей влаштувала королева Вікторія зі своїм німецьким чоловіком Альбертом Кобургським. Німецькі іммігранти XIX століття завезли звичай прикрашати ялинку і до Америки, де її з часом стали ставити на площах.

Ялинка проникла і в мусульманські країни. Наприклад, в 1960-і роки її прикрашали в Тегерані і Марокко. До Другої світової війни ялинку прикрашали і в Туреччині, але цей звичай був заборонений Кемалем Атарюком в 1936 р. з метою збереження лісу. У багатьох країнах, де немає ялин, їх замінюють деревами інших видів.

Наші, українські предки на Різдво вважали за краще обзавестися не ялинкою, а Дідухом. Він символізував дух дідів (предків) і був декількома пучками жита або пшениці, обвитих різноколірними стрічками. Згідно повер'я, пращури навідувалися лише в ті будинки, в яких виготовлявся Дідух, а благовоління предків було необхідною умовою для родинного благополуччя. Увечері перед Різдвом причепурений голова сім'ї урочисто вносив Дідух в дім, де той і залишався протягом тижня, а то і до Хрещення (19 січня). Ялинка ж як новорічний декор з'явилася в Україні на початку двадцятого століття.

Цікаво, але що ж сприяло поширенню звичаю прикрашати різдвяно-новорічну ялинку? Дехто вважає, що це асоціація з фруктовими деревами... Прикрашання гілок ялинки або сосни подарунками або плодами асоціативно ототожнювалося з урожаєм, благоденствуванням, достатком... Ще одна точка зору: ялина, прикрашена плодами — це праобраз біблейського «райського дерева». Цікаво і те, що, не дивлячись на язичницькі відтінки обряду новорічної ялинки, з часом її почали ставити у церквах, а після Другої світової війни ялинки під Різдво з'явилися і на могилах.

Зараз же ялинка (натуральна або штучна) – неодмінний атрибут новорічного свята, що створює новорічний настрій, декорує квартири і будинки, і що нагадує про новорічне диво, якого так чекають діти, а часто і дорослі!
Автор: Поліна Резніченко


коментарі

 
Гость | 30.11.09 14:40

интересно

Просування, дизайн, розробка інтернет-магазину - tag.ua