MODNA - інтернет магазин для жінок, новини моди, гороскопи, рецепти
укр рус
0 товарiв на 0.00 грн.
Курс WebMoney: 1.10
ВхідРеєстрація
розвагиМы в Twitter

Мы в Facebook

статті

Як не наштовхнутися на «скляну стелю» в кар'єрі?

Карєрні сходинки
Термін «скляна стеля» вперше використали в американському менеджменті в 80-х роках минулого століття. Бар'єр, який заважає жінкам просуватися службовими сходинками, практично не помітний, як скло. Однак він, як стеля, заважає рухатися вгору в службовій ієрархії.

Не будемо говорити про історичні стереотипи та ролі, відведені чоловікові й жінці. Зі «скляною стелею» в кар'єрі може зіткнутися не тільки представниця прекрасної статі. З моменту виникнення терміна, практично за 30 років існування, його суть не змінилася.

Скляна стеля

Поняття «скляна стеля» означає особливу форму дискримінації — непомітну і прозору, але настільки міцну, що людина не в змозі подолати цей бар'єр. «Скляної стелі», за американською теорії, жінки досягають і в контексті посади, і на рівні оплати праці.

Це явище може мати різні форми. Якщо жінка досягла високого кар'єрного рівня, чоловічий колектив, як правило, сприймає її кар'єрні амбіції як посягання на свою «територію». Стара-добра компанія чоловіків-приятелів ніколи не відкриє жінці двері в свої секретні коридори.

Чоловіки і жінки

Загострюють ситуацію ще й звичні стереотипи про «слабкість», підпорядкованості та неконкурентоздатність прекрасних дам у традиційно чоловічому світі. Крім того, «скляні стелі» над собою створюють самі жінки, невиправдано низько оцінюючи свої можливості на ринку праці. Жінка з певним рівнем освіти, досвіду і реальних умінь у більшості випадків запросить на 30-40% меншу зарплату, ніж кандидат-чоловік з аналогічним профілем.

Крім того, представниць прекрасної статі ніхто не позбавляє обов'язків з догляду за дитиною, чоловіком, будинком, батьками тощо. Повноцінна декретна відпустка і вроджена орієнтація переважно на сімейні, а не на кар'єрні цінності, також даються взнаки. У жінок не так яскраво, як у чоловіків, виражене прагнення до лідерства, домінування і потреба у визнанні. Зате жіночий підхід відрізняються більшою гнучкістю, компромісністю, орієнтацією на побудову команди.

Карєра

Чоловіки схильні думати, що проблема «скляної стелі» надумана, і жінкам у просуванні кар'єрними сходинками ніхто не заважає. Якщо оцінювати ситуацію масштабно, за даними дослідження Міжнародної фінансової корпорації, жінки керують лише 20% українських компаній. У сотні найбагатших бізнесменів, названих журналом «Forbes-Україна» цьогоріч, усього три представниці прекрасної статі. У теперішньому уряді Миколи Азарова — три жінки-міністра.

Тетяна Яненко, практикуючий психолог і тренер з особистісного росту, відзначає, що темпи і способи просування жінки кар'єрними сходинками здебільшого залежать від особистісних глибоких мотивів:

На мою думку, вроджені інстинкти мають величезну силу. У жінки вони суттєво відрізняються від чоловічих. Ми орієнтовані на створення сім'ї, народження дітей — тобто на виконання свого першочергового призначення. Кар'єрні амбіції мають місце бути, їх диктують сучасні реалії життя. Інша справа, як конкретна жінка розставляє пріоритети. Якщо говорити про стереотипи з приводу жіночої кар'єри, то їх два. Перший — успішна жінка, яка «зробила» кар'єру, зазвичай самотня, тобто вона не зреалізовувалася в особистому житті. Другий — «зробити» блискучу кар'єру може тільки жінка, успішна в інших сферах життя: створенні сім'ї, народженні дітей тощо. Обидва твердження є стереотипними. Питання в тому, чи «впускаємо» ми стереотипні моделі у своє життя.

Очевидно одне — не бійся «скляної стелі», доки не натрапиш на неї у реальному житті. А зіштовхнувшись із цим бар'єром, ввімкни жіночу мудрість: адже відступити — не означає, зазнати поразки!


коментарі

 
Просування, дизайн, розробка інтернет-магазину - tag.ua